Eesti Õpilasesinduste Liit | Koolikottide kaalumise kampaania
1590
page-template-default,page,page-id-1590,page-child,parent-pageid-1382,qode-quick-links-1.0,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,hide_top_bar_on_mobile_header,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-17.2,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-5.6,vc_responsive
 

Koolikottide kaalumise kampaania

Eesti Õpilasesinduste Liidu eestvedamisel toimub igal sügisel Eesti koolides algklasside koolikottide kaalumise kampaania. Eesmärgiks on tagada olukord, kus õpilased ei peaks kandma liialt raskeid ranitsaid, mis omakorda mõjutavad nende rühti ja koolirõõmu.

 

MIKS ja MIS EESMÄRK?

 

Pikemat aega on üleval olnud teema algklasside laste koolirõõmu kohta. Tihti viivad seda rõõmu alla kooli hindamissüsteem kui ka erinevad ülemäärased nõudmised. Üheks suureks probleemiks on olnud algklasside õpilaste koolikottide raskused. See mõjutab nende rühti juba varakult ja võivad tekitada pikemaajalised tüsistused. On oluline varakult koormust vähendada, tunniplaani korrigeerida ning anda võimalused kooliasjade hoidmiseks kooliruumides. Selleks peavad koostööd tegema nii koolijuhid, lapsevanemad aga ka õpilasesindaja.

 

Koolikottide kaalumine on üks võimalustest aidata sellele koostööle kaasa ning analüüsida, kas ranitsate raskuse probleem on aastate jooksuksul paranenud.

 

Uuendusena kaalutakse 2016. aastal mõnes koolis ära ka õppematerjalid, mis selleks konkreetseks päevaks vajalikud on. Selle põhjal saab analüüsida, kas koolikottide raskus tuleneb põhiliselt õpikutest ja kui palju tohiks olla koduseid töid, et ranitsad lubatud raskuses püsiksid.

 

Suurim eesmärk oleks jõuda sellisesse olukorda, kus koolilastel on mugav ja lihtne koolis käia, sest neid ei piira koolikoti raskusest tulenevad mõjutused. Selle tagajärjel on neil rohkem motivatsiooni ning omakorda tõstame ka koolirõõmu, mis mõjutaks noori mitmest kooliastmest.

 

1.­-3. klassides võivad õppetööks vajaminevate asjadega täidetud ranitsad kaaluda kuni 3 kilogrammi, 4.-­6. klassides on lubatud kaaluks 3,5 kilogrammi. (Tervisekaitsenõuded kooli päevakavale ja õppekorraldusele. www.riigiteataja.ee/akt/12782669)

 

Keskmine kaal eelmistel õppeaastatel kõikide kottide peale oli 3,6 kg ning juba see ületab lubatud piiri.

 

KUS JA MILLAL?

 

Koolikottide kaalumise kampaania kestab terve nädala vältel. Projektis osalevates koolides on vabatahtlikud õpilased, kes kampaaniat oma algklasside seas läbi viivad. Algklassi õpilaste ranitsaid kaalutakse kampaania vältel igas pilootkoolis ühe korra. Saadud tulemused saadetakse EÕEL-i tegevmeeskonnale, kes võrdleb ja analüüsib eelmise aasta andmeid selle aasta tulemustega. Kampaania lõpuks selgub, kas ja kui palju on tulemused võrreldes eelmiste aastatega muutunud.

 

KAMPAANIA 2014. AASTAL

 

Koolid: Räpina Ühisgümnaasium, Võru Kesklinna Kool, Tallinna Saksa Gümnaasium, Rakvere Gümnaasium, Tõrva Gümnaasium, Järva ­Jaani Gümnaasium, Pala Põhikool, Juhan Liivi nim. Alatskivi Keskkool, Nõmme Gümnaasium, Miina Härma Gümnaasium, Viljandi Jakobsoni Kool, Käina Gümnaasium

 

Kaalutud ranitsate arv: ligikaudu 3200

Ranitsa keskmine raskus: 3,6 kg

Lubatud raskuse ületanud ranitsaid: 65%

 

KAMPAANIA 2015. AASTAL

 

Koolid: Tallinna Nõmme Põhikool, Tallinna Rahumäe Põhikool, Tallinna Saksa Gümnaasium, Tartu Descartes’i Kool, Juhan Liivi nim. Alatskivi Keskkool, Nõo Põhikool, Räpina Ühisgümnaasium, Pärnu Vanalinna Põhikool, August Kitzbergi nim. Gümnaasium, Abja põhikool, Haljala Gümnaasium, Risti Põhikool

 

Kaalutud ranitsate arv: ligikaudu 1300

Ranitsa keskmine raskus: 3,5 kg

Lubatud raskuse ületanud ranitsaid: 60%

 

KAMPAANIA 2016. AASTAL

 

Koolid: Tallinna Inglise Kolledž, Tallinna Mustamäe Gümnaasium, Kiili Gümnaasium, Tartu Descartes’i Kool, Juhan Liivi nim. Alatskivi Keskkool, Vana-Vigala Põhikool, Kärdla Põhikool, Tarvastu Gümnaasium, August Kitzbergi nim. Gümnaasium, Kadrina Keskkool, Kuressaare Vanalinna Kool, Paide Gümnaasium.

Kaalutud ranitsate arv: 1621

Ranitsate keskmine raskus: 3.56 kg

Lubatud raskuse ületanud ranitsaid: 60.3%

 

KAMPAANIA 2017. AASTAL

 

Koolid: Elva Gümnaasium, Gustav Adolfi Gümnaasium, Haapsalu Põhikool, Jõgeva Põhikool, Kärdla Põhikool, Kohila Gümnaasium, Narva Soldino Gümnaasium, Pärnu Kuninga Tänava Põhikool, Põlva Kool, Rakvere Reaalgümnaasium, Saaremaa Ühisgümnaasium, Tallinna Saksa Gümnaasium, Tallinna Ühisgümnaasium, Türi Põhikool, Valga Põhikool, Viljandi Kesklinna Kool, Võru Kesklinna Kool

Kaalutud ranitsate arv: 754

Ranitsate keskmine raskus: 4kg

Lubatud raskuse ületanud ranitsad: 80%

 

Kampaaniat veab eest ja koordineerib Õpilasliidu avaliku poliitika valdkond.

 

Lisainfo:

Marcus Ehasoo

Juhatuse esimees

marcus.ehasoo@opilasliit.ee